Bendes_meitina_vaks_2013_kopa_v2

„Reiz bija”… tā sākas grāmata Bendes meitiņa un viņas tēvs ar visai pretenciozu apakšvirsrakstu Atkarības psihodrāma 8 cēlienos ar sākumu un beigām, pasakām un mītiem, ar dzeju un eksistenciālismu, zinātni un mākslu.

Bendes meitiņa un viņas tēvs autora skatījumā ir psihodrāma par izvēli starp nāvi un piedzimšanu atpakaļ. Tātad – par dzīvi? Par lielo svārstu atkarība – attīstība un iespējām un vēlmēm pēc līdzsvara, ko pareizi svārstoties varētu gūt?

Pretrunīgās reakcijas, ko izraisa grāmatas lasīšanas process, katram skaidrojams citādi. Jo autors aizskar. Uzjunda sajūtas, kas noglabātas dziļi sevī un aizmirstas. Liek domāt par lietām, kuras, pat ja apzināmies, negribam apzināties.

Vienlaikus grāmata arī skaidro psihoterapeita darbības principus, soli pa solim izejot seansus kopā ar anonīmiem pacientiem un ielūkojoties viņu (savās?) vispārcilvēciskajās, visas tautas problēmās. Ārsts – glābējs grauj arī mītu par ārstu – glābēju, kurš vienpersoniski atrisinās visas problēmas.

Šī grāmata ir kā enciklopēdija, kurā ieskatīties ikreiz, kad rodas jautājumi. Bendes meitiņu var lasīt vēl un vēl un ikreiz atrast ko jaunu, jo daudzās nozīmes valdzina ne tikai ar mitoloģisko risinājumu, bet arī ar paša lasītāja līdzdalību tekstā. Tāpēc Bendes meitiņai un viņas tēvam ir svarīga un stabila vieta latvieša grāmatu plauktā.