Skatīt komentārus

Ilgāku laiku netieku uz priekšu ar savu “pēdējo”, kā par to (droši vien nepareizi) domāju, grāmatu. Kaut kas nemitīgi neštimmē un pietrūkst, nespēju koncentrēties nobeigšanai. Grāmatai vēl pat nav galīgā nosaukuma – manā prātā tā ir par Nāvi, Tukšumu, Nāvi, kas pieder pie Dzīves un tamlīdzīgi.

Galvenais vēstījums gan ir diezgan skaidrs jau ilgāku laiku – “nepareizas” (traģiskas, priekšlaicīgas) nāves ietekmē ģimeni un dzimtaskoku. Arī nedzīvi dzimuši vai agrīni miruši bērni – un tieši šīs nāves ir visnepareizākās, tās visvairāk jauc, bērniem visvairāk būtu jādzīvo. Par to manā mājaslapā ir daudzi raksti – par Raini, Aspaziju, Frīdu Kālo, Ļeņinu, Staļinu, Hitleru, Salvadoru Dalī utt… Pēdējā laikā esmu pievērsis uzmanību arī faktiem manā psihoterapijas praksē, kas liecina, ka arī aborti (ne tikai spontānie un ne tikai “lielos” grūtniecības laikos) var izraisīt (varbūt ne vienmēr) tādas pašas sekas ģimenē, kādas izraisa “nepareiza” nāve. Šīs sekas ir it kā dīvainas, bet ceļas no pavisam pašaprotama fakta – mirušu bērnu (arī jebkuru bērnu ar problēmām) māte nespēj pamest nekad – kas nozīmē, kas tas ģimenes sistēmā spēlē jaudīgāku lomu kā dzīvie, kuri tomēr izaug un atdalās/tiek palaisti, varbūt priekšlaicīgi. Mirušais, pat ja tas nav apzināti, tiek mīlēts vairāk – tādā nozīmē, ka tas prasa no vecākiem, sevišķi mātes, daudz vairāk emocionālas iesaistes. Apkopojot – sekas uz ģimenes sistēmu no “nepareizām” Nāvēm, kā man patlaban izskatās, ir triju veidu:

1)      bērnam, kas dzimis pēc “nepareizas” Nāves ģimenē, ir paaugstināts risks mirt – viņam visu dzīvi būs jācīnās par Dzīvi. Nebūs pašsaprotami ne tikai izdzīvot pašam un nomirt no vecuma nespēka savā gultā, jaunam nesaslimt ar nāvējošām slimībām, neiekulties satiksmes negadījumos un citādi traumējoties. Toties apprecoties, nešķiroties un radot bērnus. Ja tas izdodas, tad viņš Nāvi ir uzvarējis, viņš ir varonis;

2)      visu veidu aborti, nedzīvi dzimuši bērni, bērnu nāve un invaliditāte ļoti nopietni noslogo vecāku attiecības – tajās zūd erotika, dominē skumjas, bēdas un dusmas. Mirušie un slimie bērni māti piesaista vairāk kā dzīvie un vīrs – fakts, kuru apstiprina gan literatūra, gan mana terapeitiskā pieredze. Šķiršanās risks pieaug;

3)      ja ģimenē ir bērni, kas dzimuši pirms mirušajiem, viņi nevar neiesaistīties un neveltīt savu dzīvi, lai glābtu jaunākos, kas dzimuši pēc mirušā. Vecākie bērni sāk kļūt par siblingu “vecākiem”, jo bioloģiskajiem vecākiem savas lomas vairs nav tik viegli pildīt. Risks neapprecēties, neradīt savus bērnus pieaug. Raiņa vecākā māsa Līze un Ļeņina ģimenes par Vladimiru trīs vecākie bērni ir spilgti, taču ne vienīgie piemēri, kas apliecina šo tēzi.

Neskatoties uz to, ka Nāve ir tik ietekmīga, pastāv arī aklums pret to – cilvēki kaut kādu iemeslu dēļ nelabprāt redz to, ko še saku. Varbūt tās ir bailes no nāves, vai bailes no tieksmes mirt? Varbūt tā izpaužas pienākums dzīvot?

Nāves ietekme vistiešākajā veidā skar arī sabiedrību. Ne tikai caur vājinātām ģimenēm, bet arī caur negribēšanu attīstīt tādu dzīves veidu, kas apliecina prieku par dzīvošanu, pašnoteikšanos un lepnumu par savu valsti. Tas, kas notiek Latvijā, rosina daudzas pārdomas, par analīzes instrumentu izmantojot zināšanas par Nāvi.

+++

Kaut ko no rakstīšanas “nāves punkta” izkustināja mans nesenais seminārs Lietuvā, Birštonā, prof. Rimasa Kočunasa vadītajā Humanitārās un Eksistenciālās psiholoģijas institūtā. Semināra nosaukums – “Tukšums”, īsti eksistenciāls un ievelkošs, kā man joprojām liekas. Tajā izdevās palīdzēt – vismaz divām māsām noteikti, kuru dzimtaskokā divās paaudzēs spontānie aborti bija visu sagriezuši kājām gaisā. Bet gan jau arī citiem, pastarpināti. Seminārs bija dzīvinošs, vīrišķību/sievišķību stiprinošs un lika gribēt kaut ko vairāk piedāvāt arī Latvijā. Ļoti iespējams, ka tas tiks atkārtots arī Lietuvā.

Aizbraucu uz Valguma pasauli https://valgumapasaule.lv/ – vasarās daru to regulāri, tur var garšīgi paēst, bet ne tikai, tā tiešām ir cita pasaule būšanā kopā ar bērniem un mazbērniem – Labirinti (Valgumā ir vairāki), Baskāju taka, fotogrāfijas brīvā dabā. Bet tagad novembris, īstais veļu laiks. Īpašnieki, Viesturs Serdāns un Vita Beļavniece – mani seni draugi, parādīja savas uzņemšanas iespējas – konferenču zāli un viesnīcas numuriņus, tas pārliecināja. Šī vieta varētu būt daudz draudzīgāka potenciālajiem semināra dalībniekiem no tālākām vietām Latvijas, salīdzinot ar iespēju, ja seminārs notiktu Rīgas centrā. Un lai gan viņi paši varbūt tam noticēs tikai vēlāk – arī rīdziniekiem.

Nu un tad nolemts – no 23.01.20. līdz 26.01.20. visi gribētāji par Tukšumu un Nāvi pastrādāt vairāk, tiek laipni aicināti uz Valguma pasauli, kur notiks mans seminārs Latvijā “Tukšums”.

Sāksim 23.01.20. Vēlams atbraukt ātrāk kā 15.00., kad sāksim. Izstaigāt visu šo brīnišķīgo teritoriju, pasēdēt pie ezera. Vita uzaicina uz pastaigām Mākslas telpā Valguma mežā (kur janvārī jau būs ap simts lielformāta dabas fotogrāfiju), kā arī iespēja pastaigāt sniega kurpēs (ja vien būs sniegs) – nakšņotajiem bez maksas. Ziema, sevišķi ar mīnusiem un pat bez sniega, ir gadalaiks ar savu īpašo šarmu, ļoti sapasīgs ar Tukšumu. Strādāsim pēc sekojošas shēmas –

9.30. – 11.00.

Kafijas pauze

11.30.- 13.00.

Pusdienas

14.30. – 16.00.

Kafijas pauze

16.30. – 18.00.

Pirmā un pēdējā diena ir nepilnas. Ceturtdien sākam 15-tos un svētdien beidzam 13-tos.

Iesaku šo semināru izbaudīt visā pilnībā, visas trīs naktis pavadot Valguma pasaulē, nevis triecoties n-tos kilometrus uz mājām (uz Rīgu vēl tā, bet uz Liepāju vai Rēzekni?). Šī vieta piedāvā ne tikai lieliskas naktsmājas (lūgums kontaktēt caur e-pastu, kas uzrādīts mājaslapā,sakot, ka piedalīsieties seminārā), bet arī vidi, kas iedvesmo visos gadalaikos. Viss ir nedārgi – ja esiet pāris, 25 eiro īpaši katram šī semināra dalībniekam par diennakti kopā ar brokastīm.

Tik ekskluzīvs serviss un skats uz ezeru būtu pērkams daudz dārgāk – jāapbrīno īpašnieku mīlestība uz šo vietu un vēlme tajā ieguldīt vēl un vēl. Ja neesat pāris, bet esat ar mieru dalīt ģimenes numurus ar citiem lai ietaupītu, tas ir iespējams – rakstiet Valguma pasaulei, runājiet ar citiem, sev pazīstamiem gribētājiem. Seminārs ir viena lieta, bet vakara sarunas ar pazīstamiem un nepazīstamiem notikuma dalībniekiem – kas cits, tomēr saistīts.

Kas attiecas uz semināra norises tehnisko pusi – mēģināšu kombinēt mikrolekcijas ar paskaidrojoši/izzinošām psihodramatiskām skulptūrām, vinjetēm un iespējami negarām psihodrāmām kopā ar darbu mazākās grupās un “tīru” eksistenciālo grupu psihoterapiju. Procesā noskaidrosies tikai šai grupai vajadzīgā attiecība starp terapiju un apmācību.

+++

Pastāv neliela iespēja, ka šis seminārs varētu nenotikt dēļ nepietiekama dalībnieku skaita. Lai tas nesagādātu liekas neērtības, nosaku pieteikšanās “dedlainu” – gada beigas. 1.01.20. šī ieraksta komentāros un citur došu galīgo ziņu, vai seminārs nav atcelts. Lai varētu pieņemt šo lēmumu, tiem, kas ir pārliecināti, ka grib piedalīties, lūdzu līdz 31.12.19. pārskaitīt priekšapmaksu par semināru 70 eiro apmērā. Tas gan nenozīmē, ka ļaudīm, kas attapsies tikai Jaunajā gadā, viss būs beidzies – ja semināru neatcelsim, pieteikšanās varēs turpināties. Gadījumā, ja seminārs tomēr nenotiks, priekšapmaksa tiks atgriezta, bet ja pēc 31.12.19. izlemsiet nepiedalīties, tad to apsolīt nevaru. Par naktsmājām un ēdināšanu varēs norēķināties Valguma pasaulē uz vietas – skaidrā naudā vai ar karti.

Komentāri

Signe

Labdien,
interesē, gan vairāk iespējas pabūt cien. Viestura domu un zināšanu vidē dēļ, piedalīties seminārā, tomēr, … Valguma pasaules izmaksas par trim dienām, – lai varētu piedalīties, būtu noteicošās lēmuma pieņemšanai.
Un infromācijas par kontu, uz kuru skaitīt dalības maksu, prasās.
Uz saziņu!
Signe

  vr

  Nakšņot Valguma pasaulē ir tikai ieteicami, nevis obligāti. Konta numus ir tepat Kontaktos – SIA VIR group

  Reģ. Nr. 40003282689

  Kanālu iela 10, Jūrmala, LV-2008

  Banka Luminor, RIKOLV2X

  Konta Nr. LV75RIKO0002013222115

Elīna

Labdien!
Kāda ir kopējā cena par dalību seminārā?

  vr

  Fiksēti ir 145 eiro par pašu semināru un kafijas pauzēm. Pārējo varat kombinēt pati. Ja neēdat pusdienas un nedzīvojat VP, tad citu izdevumu jums nav. Ja knapi ar finansēm un nav problēmu ar transportu, tad tā var darīt. Tomēr to neiesaku.

  vr

  Elīna, par dzīvošanu un maltītēm droši kantaktējiet pa e-pastu, kas norādīts šeit – https://valgumapasaule.lv/

Ilona

Būtu ļoti noderīgi. Vīramātei pirmdzimtais dzemdībās nomira, man otrais bērns uzreiz pēc dzemdībām. Tagad, meita saka (13 g v), ka viņai bail dzemdēt bērnus, bail, ka viņai arī nomirs… ļoti padomāšu.

Estere

Interesanta tēma. Man gan nav bijuši zināmi bērnu miršanas gadījumi ģimenē, bet ir bijis, kad kāds no vecākiem nomirst relatīvi agri un bērniem neizdodas ar to tikt galā. Viņi it kā nepieaug, kaut pat rada savus bērnus. Šur tur apkārt arī kaut kas līdzīgs manīts. Nāve ir ļoti vilinoša, nav viegli izšķirties par dzīvi, vajag kādu/kaut ko, kas izvelkt tevi no tā stāvokļa, pārsvarā tā ir kaut kā radīšana. Paldies, Viestur, lai Jums veicas!

VR

Turpinās dalībnieku pieteikšanās uz semināru Valguma pasaulē. Atgādinu, ka pieteikumus pieņemu līdz 31.12. Esmu saņēmis lūgumus precizēt ēdināšanas izmaksas semināra dalībniekiem.
Te Saimnieces Vitas vēstule: “Mēs noteikti varam sagatavot dienas piedāvājumu gan pusdienām, gan vakariņām par ne-restorāna cenām, lai par normālu maltīti varētu iekļauties 5,00 EUR vai vēl mazākās naudiņās (izvēloties vienu ēdienu). Tā arī vari atbildēt vaicātājām: par ēdienreizi 5,00 EUR (salāti vai zupa, vai deserts + pamatēdiens + dzēriens).
Ja kādai/-am dalībniecei/-kam īpašas diētas un/vai vēlmes, tas būtu jāzina iepriekš. Restorāna ēdienkarti veidojam tā, lai būtu izvēles iespēja arī vegāna uztura cienītājam, cilvēkiem ar miltu, piena olbaltuma u.c. nepanesībām. Dienas (lētākajā) piedāvājumā tik plašas izvēles iespējas nebūs, tāpēc par īpašajām vēlmēm lūdzam informēt savlaikus.”

Inese

Sveicināti. Šī tema ir aktuāla un klātesoša visā manā dzīvē, jo piedzimu tūlīt pēc māsas aiziešanas.
Gribu zinat kopējo rēķinu par semināru, ieskaitot palikšanu viesu namā un ēdināšanu.

  vr

  Inese, seminārs, kā jau rakstīts, maksā 145 eiro – tajā ieskaitītas arī kafijas pauzes. Bet uzturēšanās + ēdināšānas izmaksas atkarājas no Jūsu vēlmēm, tādēļ par to jākontaktē ar Valguma pasauli. Viņi laipni Jūs uzklausīs un Jūs atradīsiet sev piemērotu risinājumu! Informējiet, lūdzu, mani par savu lēmumu!

vr

Grupa komplektējas, bet svētki… Ar vārdu sakot – esmu saņēmis lūgumus pagarināt sākotnējās pieteikšanās termiņu. Tā arī darām – 6.01. vakarā šeit paziņošu galējo verdiktu – vai semināram būt vai nebūt. Ja ir iespēja, “pakustiniet” cilvēkus, kam tas varētu interesēt!

vr

Priecīga ziņa – seminārs notiks, dalībnieku ir pietiekami, lai tas būtu iespējams! Es gan ceru, ka vēl kāds nāks klāt – līdz 23.01. vēl ir laiks. Tādēļ, ja ziniet kādu, kam šī informācija varētu noderēt, padodiet tālāk! Uz tikšanos seminārā!

Publicēts: 10.11.2019
Komentāru skaits: 12