Skatīt komentārus

Šo grāmatu var izlasīt viena reisa: “Rīga – Londona” laikā un izkāpt no lidmašīnas ar pilnīgi citām izjūtām, kā iekāpjot – tā savas grāmatas “Miss trakonams” Ievadā raksta Zane Lobānova. Grāmatiņa neliela, plāna, taču savā ziņā tā ir priekšrocība. Modernajam cilvēkam visu vajag ātri un vēl ātrāk. Šeit ir esence, kas citur dabūjama atšķaidījumā.

 9789984875675_6

Sarakstījos ar autori un uzzināju kādas atsauksmes viņa ir dabūjusi no tiem, kas izlasījuši – viens izjutis laimes sajūtu, trīs izjutuši dziļas skumjas un raudājuši pēc grāmatas izlasīšanas, viens dusmas, viens riebumu.Bet neviens šīs spēcīgās emocijas ar sevi nesaista… Jā, neviens tās ar sevi nesaista. Bet būtu jāsaista, jo tur ir arhetipiski tīrs stāsts par meiteni, kuru pametis tēvs un tādas ir ak vai cik daudzas! Tas ir – viņas māti pametis, bet meita jau to izjūt, ka tieši viņa ir tā pametamā. Cik maz cilvēki sevī atpazīst un saprot vecāku sķiršanās sekas… Tas ir iemesls, kādēļ es šo darbu gribu atzīmēt un ieteikt. Kas attiecas uz manām izjūtām lasot – tur nebija ne skumju, ne laimes. Dažviet gribējās vemt, bet citviet izjutu apbrīnu pret sievišķo izdzīvotspēju un literāri psihodramatisko izspēlētspēju.

Ja aiziet tēvs, meitenes incestuālās saiknes sāk asiņot un parāda sevi visā krāšņumā. Lasot šo darbu, man radās stipra asociācija ar fon Trīra filmu “Sķeļot viļņus” – ar Besu, kas iezagās baznīcā, lai sarunātos ar Dievu, kuru atrada sevī, niknu un moralizējošu, un mainīja ar to lomas kā īstā psihodrāmā. Un tad, kad it kā neārstējami tika ievainots viņas mīļototais vīrietis, Besa kļuva par amatierprostitūtu un ātri atrada savu nāvi. Kādēļ? Vai jautājāt? Vai saņēmāt atbildi?

Otra asociācija – ar marķīza de Sada “Justīne jeb tikumības nedienas”. Arī par meiteni, kur vairs nevar rēķināties ar tēva aizsardzību un tad nez kādēļ atrod šo baiso sadismu, kurš – un tas apstulbina visvairāk – teksta melodijā neizklausās nežēlīgs un auksts, bet gan maigs un līdzjūtīgs. Kurš ir sapratis de Sadu, viņa uzupurēšanos un 30 gadus cietumā?

Zanes Lobanovas grāmatā, atšķirībā no manējām, kurās arī refletēts par tikko minēto, nav ne teorijas ne morāles, tikai stāsts. Uzrakstīts ļoti talantīgi, vienkārši, bet vārdus pušu plēš spriegumi no dažādām psihes teritorijām. Tā ir autores pirmā grāmata un kas zin, varbūt viņu gaida liela nākotne literatūrā!

Vienīgais, ko es autorei pārmetu, bija – teikums, ar kuru vajadzēja sākt, neatkarīgi no tā, vai tas atbilst vai neatbilst patiesībai: “Visi grāmatā attēlotie cilvēki un notikumi ir tikai un vienīgi autores fantāzijas auglis.” Jo projekcijas, kas veidojas lasītājam, var būt tik smagas, ka labāk autori ar tām neapgrūtināt.

“Miss trakonams” esot dabūjams Jāņa Rozes un Jumavas grāmatnīcās Rīgā un ārpus Rīgas. Un, nobeidzot – varbūt nav mazsvarīgi, ka Zane Lobānova ir psihoterapeite, strādā Liepājā.

Komentāri

Renars

Izlasīju grāmatu.., nav runas, ka ir radusies tumšā cauruma gravitācija, kas saldkaislīgi un baudkāri velk sevī Māti-Meitu “nu lapas krīt kā asaras, asaras, manas asaras”.., ko darīt Tēvam ārpus darbošanās saglabāšanai lemtajā un jaunajā pāra sistēmā, kuras radīšanas cena tad arī ir minētā Zemes Mātes kārvelkoši atvērtā mute..!???????
Vai šādā situācijā vispār ir iespējams, kas raodšs, lai vilks paēdis un kaza dzīva…

    Beta

    Tèvam maz ko darīt. Varbūt vienīgi pieņemt un dzīvot ar to.

Lāsma

Pilnmēness uzbangoja šo filmiņu par meitu un tēvu. Daudz romantiskāka par miss trakonamu, bet formula precīza.
Asaru notrausu.

http://youtu.be/YmeD_XRG7Y8

...

To zaudējuma sāpi izsāpēt nevar – rocies pagātnē cik gribi. Jo vairāk rocies, jo vairāk šķiet, ka visa kā ir par daudz. Sāc justies mazvērtīgs, nevajadzīgs, apkaunojošs, lieks, nekam nederīgs. BEZVĒRTĪGS. Bet bezvērtīgas lietas mēs izmetam miskastē. Nav brīnums, ka daudzi, pēc rakšanās pagātnē, izdara (vai tikai domā izdarīt) pašnāvību. Tur rodas arī sabiedrības slimums ar depresijām un veģetatīvām distonijām. Ar pagātni ir jāsamierinās (jo to jau nevar mainīt). Sava pašapziņa ir jāceļ šeit un tagad (veselīgā veidā, nepazemojot citus) ar aktīvu rīcību. Un nav jādomā – kāpēc šī grāmata vai filma izraisa manī bēdas un skumjas – tāpat skaidrs. IR jādzīvo tālāk – arī tas ir skaidrs. Un jādzīvo tā, lai pašam prieks (par sevi). Jo visiem citiem TU vienmēr būsi tikai kāds, kurš muļķīgi atbildējis, neveikli uzvedies, neapdomīgi rīkojies. Ja citiem nospļauties par Tavām jūtām, kāpēc Tev jāsatraucas, kā citi jūtas?

Publicēts: 15.02.2016
Komentāru skaits: 4